Bez cookies je omezený přístup! Bez COOKIEs je omezený přístup!

Skok na slovník Skok na diskusi Zvýraznění změn Zvýraznění uvozovek

Rady pro čtenáře

Zpět Obsah

Následující řádky jsou určeny čtenářům. Tedy těm, koho to zajímá a mají chuť občas pomoci.

Spisovatelé by měli být vděčni »beta-čtenářům«, kteří je včas upozorní na chyby, ať jde o pouhé překlepy, nebo o větší chyby – například v logice. »Beta-čtenáře« musí mít prakticky každý autor. Jak se říká, chybovat je lidské. Autoři, kteří pracují pro velká nakladatelství, si mohou dovolit psát i s příšernými hrubkami a spoléhat na to, že je profesionální korektor odstraní. Autobus je amatérské nakladatelství a profesionálního korektora si nemůže dovolit. Proto jsme vděční za připomínky.

Na něco jsme zapomněli...

Na něco jsme zapomněli...

Knihy mají pod každou kapitolou i pod obsahem speciální formulář ERRATA, kam se dají takové chyby psát. Ale protože by formulář pod každou kapitolou překážel, je schovaný. Když na nějakou chybu narazíte, klikněte si na ikonku »ERRATA« (je na konci každé kapitoly vpravo), objeví se formulář. Přetáhněte kus textu s objevenou chybou (překlepem) (CTRL+C,CTRL+V) do formuláře a před a za chybu vložte hvězdičku (tím to chybu barevně zvýrazní). Můžete případně připojit poznámku, ale uveďte ji v závorkách, aby bylo vidět, že do textu nepatří, jinak se věta „ERRATA“ hned vymaže! Pak to stačí odeslat.

Věřím, že to autoři ocení (já určitě). Programové vybavení navíc ERRATA spravuje automaticky a to takto: Text, který dáte do soubůrku »ERRATA«, porovná při nejbližší aktualizaci s tím, co se právě bude zapisovat. Pokud zde tento text najde (přitom se ignorují hvězdičky a poznámky uvedené v závorkách), soubor ERRATA se nemění. Když zde tento text nenajde, předpokládá, že tuto poznámku autor vyřešil, příslušný řádek smaže a kdyby se tím vynuloval celý soubor ERRATA, smaže ho úplně.

Větší chyby (obvykle logické) se sem možná nevejdou (i když by se vešly, jen chtít), ale ty se lépe ventilují ve Fóru. Jednak na ně mohou reagovat i jiní čtenáři, jednak za ně může autor poděkovat, ale když to přijatelně zdůvodní, může je zde také odmítnout.

Rady a připomínky jsou totiž více druhů:

a) konstruktivní, které autor zpravidla vítá a rád je přijme,

b) diskutabilní, u kterých si ten, kdo je sem píše, upřímně myslí, že by mohly pomoci, ale buď se opravdu nehodí, nebo by nepomohly. Ty může autor odmítnout a obvykle sdělí proč,

c) připomínky z nepochopení textu, které ale vedou autory k zamyšlení, jak to vyjádřit lépe. Někdy vedou k úpravám, jindy jen k doplnění o nějakou tu vysvětlivku.

d) destruktivní, které by vše jen zhoršily a kdo je sem píše, má obvykle zájem úmyslně škodit (jednu dobu jich tady bylo víc než těch konstruktivních),

e) zesměšňovací, podobné ad d), ale mířené ad hominem proti autorovi, které ani nejsou k věci.

Připomínky ad d) a e) patří do třídy »trolling«, bohužel i sem občas někdo takový zabloudí. Co se dá dělat, vydržíme je. Když někteří trollové neuspěli ad d), začali plivat jed ad e).

Připomínky ad a) a b) ale víceméně vítáme. I když některé (ad b)) nepřijmeme, aspoň se nad nimi zamyslíme a na případné ad c) reagujeme třeba i jinou úpravou, než je ta navržená.

Dám příklad: recenzent vytkl mé knize „Démon“, že se tam podobná situace zbytečně několikrát opakuje. A nebyl to žádný prosťáček, ale zkušený recenzent. On si prostě nevšiml, že se ty situace díky vývoji postavy opakují s drobnými, ale podstatnými rozdíly. Znamenalo to, když to nepochopil zkušený recenzent, nepochopí to velká část čtenářů a také to budou považovat za chybu. Nedalo se nic dělat, musel jsem to opravit ve smyslu »chytrému napověz, hloupého trkni«.

Když mi ale recenzent knihy „Odstup Satane“ začal vyčítat, že ve fantasy používám příliš mnoho scifistických prvků, nezbylo mi než se nad ním útrpně usmát. Pan recenzent prostě nepochopil, že ta kniha je scifi a ne fantasy. Tam už by pomohlo jen trknutí.

Uznávám, že se některé mé scifi pohybují těsně na hraně oblasti fantasy. Ovšem je to podle hesla, že »je stále těžší odlišit pokročilé technologie od černé magie«»pokud je na první pohled odlišíte, pak ty technologie nejsou dost pokročilé«.

Obecně ale platí, že připomínky, pokud je jejich úmyslem změna k lepšímu, vítám. A dost jich i přijímám (i když si občas něco musím ustát podle svého).


 

Tak si vyberte!

Václav Semerád

swurroa.cz

 

 

Konec

Zpět Obsah

© 2018 Václav Semerád, Praha

Slovník

bludný kámen = kámen, který se náhodně stěhuje po cestě (obvykle tak, aby co nejvíc překážel v jízdě vozů)

bludný kořen = kořen zakletého stromu, po jehož překročení v lese zaručeně zabloudíte

myšítko = tlačítko na myši

socka = nadávka zbohatlíků obyčejným lidem (obvykle vypovídá hlavně o charakteru nadávajícího)

Titul:  Návod pro autory 

Podtitul: (jak psát ve formátu SW)

Autor: Václav Semerád


© 2018 Václav Semerád, Praha

Veškeré připomínky jsou vítané

vsemerad@volny.cz

Nakladatel: Autobus

Žánr: Manuál

Téma: Návod-pro-autory

Errata:

Anotace


Toto není kniha, ale návod, jak psát na tomto webu, aby sem mohl autor vkládat vlastní díla. Jsou tu poměrně podrobně sepsané zásady, které je radno dodržovat, aby vkládání nové knihy proběhlo automaticky a úspěšně. Návod je určen především zdejším »hostujícím autorům«, ale popisuji zde i »chuťovky«, jako psaní románů, kde si může čtenář sám určit jméno hlavního hrdiny a hrdinky. Uznejte, kde jinde máte podobnou možnost? Nebo psaní více verzí do jedné knihy! Mám to automatizované až tak, že po dokončení románu jej převedu do formátu pro čtečky ve více variantách: »učesané« pro školní mládež a »rozcuchané« pro dospělé. Už tohle je zajímavé!

Připomínky


Kliknutím na obrázek autobusu (v levém horním rohu - pod myší se mění) přeskočíte na konec textu (u obsahu tam je slovník, anketa a diskuse). Podobný obrázek vpravo skočí ještě dál na diskusi. Kde tyto položky nejsou, oba obrázky skáčí na konec souboru.

SDÍLENÁ LITERATURA

www.romanyzdarma.cz

www.cteni-zdarma.cz

www.giweruz.cz

Tento pokus o sdílenou literaturu rozesílejte, prosím, dál. Pokud usoudíte, že napsaný text byl pro vás natolik zajímavý a čtivý, že byste byli ochotni ho finančně ohodnotit, pošlete autorovi na číslo konta

***  1479600028/3030 ***

dobrovolný příspěvek (do dvaceti korun).

Jde o nový směr šíření literatury bez mezičlánků a dalších nákladů, který by se časem mohl stát přijatelný autorům i čtenářům.

Díky.

Poznámky pod čarou


1 Poznámky pod čarou se budou zobrazovat skoro stejně jako u LibreOffice

11.08.2021 23:06


Poslední zdvořilý příspěvek ve Fóru (klikněte si) je od Q-230219: 11/3 v 19:56 na téma Věda: Důkaz paralelního vesmíru? Nacistická mince z roku 2039 v Mexiku vyvolává bizarní teorie https://newstangail24.com/nazi-coin-from-2039-in-mexico-sparks-bizarre-theories

Domů
Statistiky

"Návod pro autory (jak psát ve formátu SW)" (komentáře)

Téma=Návod-pro-autory

Nahoru!
Knihy, úvahy

  

Nepřihlášení (roboti) nemohou přispívat!

1 Jméno: SW Info: Václav Semerád, Vesničan Trochu jsem upravil návod pro autory.   KnihaTéma: Návod-pro-autory 07.03.2020 v 15:13 id: 1330457

Trochu jsem upravil návod pro autory. Parametr "Publikovat" jsem nahradil parametrem "Filtr" (=dětská pojistka) který umožňuje vyřadit ze zobrazování knihy nevhodné pro děti, případně všem (čímž nahradí parametr "Publikovat: Ne"). Navíc přibyl parametr "Konto" (viz podkapitola "Dětská pojistka").


2 Jméno: SW Info: Václav Semerád, Vesničan Změna v návodu pro autory - přidal jsem   KnihaTéma: Návod-pro-autory 23.12.2019 v 10:52 id: 1327610

Změna v návodu pro autory - přidal jsem kapitolu "ANKETY" s návodem, jak používat moje nové ankety. Jsou dokonce jednodušší než dřívější ankety "blueboard.cz", jistě se budou líbit pro snadnost manipulace. A hned si je můžete vyzkoušet. Možná jsou trochu řvavějších barev a zbytečně velkými písmeny, to se ale dá v případě potřeby změnit. Váš hlas se v anketě zobrazuje sytější barvou, takže víte, jak jste hlasovali. Podotýkám, pokud se po hlasování ještě rozmyslíte, můžete svůj hlas kdykoliv přesunout na jinou odpověď (až do vyhodnocení, kdy se stav zafixuje).


3 Jméno: SW Info: Václav Semerád, Vesničan Tuhle připomínku nebudu psát do Fóra   KnihaTéma: Návod-pro-autory 22.04.2019 v 16:56 id: 1305634

Tuhle připomínku nebudu psát do Fóra, protože je obecně a trvale platná. Viz http://sw.gurroa.cz/navo/navo-06.php - podívejte se tam.


4 Jméno: SW Info: Václav Semerád, Vesničan Zavedl jsem si vlastní formát poznámek   KnihaTéma: Návod-pro-autory 03.09.2018 v 21:54 id: 1294946

Zavedl jsem si vlastní formát poznámek pod čarou, jenže jednodušší bylo nakonec převzetí existujících. Autoři tedy mohou využívat i vkládání "poznámek pod čarou", tak jak je to v OpenOffice případně LibreOffice. Jen je třeba dodržet pár detailíčků. Například používat pouze automatické číslování poznámek. Má tu výhodu, že je to samo uspořádá. Vložíte-li mezi existující poznámky někam doprostřed další, dojde k přečíslování, takže jsou opět pěkně od jedné po jedné v pořadí, v jakém jsou v textu (ne jak se vkládaly). Nevýhoda je, že se nedá odkaz na jednu poznámku uvést na více místech textu. Zkuste si to!


Komentáře

Víc komentářů tu není.

Začátek