Bez cookies je omezený přístup! Bez COOKIEs je omezený přístup!

Skok na slovník Skok na diskusi Zvýraznění změn Zvýraznění uvozovek

Průběh konverze

Zpět Obsah Dále

Konverze začíná počátkem první kapitoly, tedy po nalezení dvojice řádků

×= * =

Nadpis první kapitoly

Každá tato dvojice (pokud neobsahuje dvojitý paragraf) vede k oddělení kapitol.

Před první kapitolou můžete dát i pár (nepovinných) řádků s „tiráží“. Na jednom řádku smí být jen jeden parametr uvedený klíčovými slovy:

Titul: Jméno knihy

Podtitul: Podtitul knihy

Skupina: Jméno skupiny + pořadí v ní

Následuje: Jméno skupiny + pořadí

Autor: Jméno Autora

Spoluautor: Jméno Spoluautora

© rok Jméno Autora, místo napsání

ISBN: pokud je kniha již vydaná

Nakladatel: Jméno nakladatelství

Překladatel: Jméno Překladatele

Verze-1: Název verze 1

Verze-2: Název verze 2

Dostupnost: webová.adresa.cz

Filtr: DVSBKMZA

Konto: 0000000000/0000

Téma: Téma-pro-knížku, Téma2 atd...

mailová.adresa@na.autora.cz

 


 

Pozor!

Tyto údaje modifikují tabulky na webu, zejména u seznamu knih a statistiky, přičemž jméno autora a skupina určuje i to, kam se román zařadí (neexistující autor úplně na konec, jinak se román vloží mezi knihy existujícího autora, uvedete-li skupinu, zařadí se do ní podle pořadí).

Pokud dáte do tiráže položku »Následuje:«, vytvoří se blok přeskoku na první kapitolu následující knihy série. Dávejte to jen když knihy opravdu navazují. Místo »Následuje:« se dá napsat jen »Next:« (totéž).

 


 

Dětská pojistka

»Filtr: DVSKMZAB§« (=dětská pojistka) způsobí trvalý zákaz zobrazování knihy čtenářům, kteří mají nastavenou dětskou pojistku na některý z těchto kódů:

 

D = drastický text,

V = vulgární text,

S = text s popisem sexu apod.,

K = text urážející křesťany,

M = text urážející muslimy,

Z = text urážející židy a zednáře,

A = text urážející obecně menšiny,

B = text jinak politicky nekorektní,

§ = text, který si vůbec nepřejete publikovat.

 

Tento filtr platí pro celou knihu. Výhodnější je však použít stejný filtr selektivně jen na závadné úseky textu (o tom viz dále).

 

»Dostupnost:« uvádí se webová adresa e-shopu, kde se dá kniha sehnat. Tato adresa se v seznamu knih zvýrazní a pokud je kniha jen ve formě ukázky, objeví se tato adresa i při pokusu o čtení knihy za limitem. Chápu, že někteří čtenáři mohou být naštvaní, že je román vybízí k zakoupení, ale marketing je marketing a někdy je lépe knihu trochu víc propagovat. »Slušní piráti« dodržují »dobu hájení«, kdy rok před vydáním a rok po něm knihu nezveřejňují, aby se prodala (ukázka pak k tomu sama navádí). Před webovou adresou musí být jméno e-shopu oddělené svislítkem (»|«)!

 

»Téma: seznam témat« Pokud tuto položku neuvedete, vytvoří se téma automaticky z názvu románu. Má to vliv na diskuse. Pokud uvedete více témat než jedno, zobrazí se v diskusi pod knížkou nejen hlavní (první) téma, ale i vedlejší. Dobré je to u vícedílné ságy.

 

»Konto: 0000000000/0000« = číslo autorova konta, kam mohou čtenáři přispívat drobnými částkami – je to jakási náhrada autorských poplatků, OSA beztak svoji funkci neplní. Stačí uvést u kterékoliv knihy daného autora (tabulka kont pak platí pro všechny jeho knihy)

 

Zde se ještě může objevit určení default jmen (viz dále), pokud chcete umožnit čtenářům nahradit jména hrdiny (i hrdinky) jinými – například:

‹!-- DEFAULT Oldřich=O=1, Marie=M=2, František=F, Ivan=I, Igor=G --›

Konec konverze může nastat ve dvou případech: koncem souboru, nebo nalezením řádku s obsahem

‹!-- SKIP --›

Text po takovém řádku pak slouží už jen jako poznámky. Dokud není román ukončen, používejte odlišný ukončovací řádek

‹!-- STOP --›

Po tom řádku se automaticky zobrazí »pokračování příště« a čtenáři budou (jistě s napětím!) očekávat další text.

 


 

Různé verze románu

Je možné psát souběžně dvě verze téhož románu. Jedna z nich může být „katastrofická“, druhá zaručeně skončí „Happy-endem“. Jiná možnost je psát verzi pro „školní děti“ a souběžně tentýž román „pro dospělé“. (Já tomu říkám verze „učesaná“ (pro děti) a „rozcuchaná“.) Má to nesporné výhody. Román není nutné kvůli drsným pasážím blokovat „dětskou pojistkou“ vcelku, je tedy přístupný širšímu okruhu čtenářů. Přitom cca 90-95% textu je společných a jen 5-10% se liší (»rozcuchaná« verze je obvykle o to »rozcuchání« podrobnější).

Způsob psaní je poměrně jednoduchý. Do textu je třeba vložit »tagy«, určující další výběr. Vkládám je buď na konec předchozího odstavce (pak platí pro celý odstavec), nebo kamkoliv do textu, pak je třeba »tag« odlišit přidáním znaménka »mínus« (které se nezobrazí).

Všechny tagy začínají znakem »#« (zahrádka, mříže, dvojitý křížek, rusky ťuremnoje okno) následovaný znakem » | « (»svislítko« = »PravýAlt+w«)

Význam tagů uvádějících úseky textu nevhodné pro děti je následující (viz „Dětská pojistka“ výše)

#|V- určuje úsek s vulgárním obsahem. #0

#|D- uvádí drastický obsah.#0

#|S- uvádí popisy sexuálních scén.#0

#0 (nebo #|0) úsek ukončuje.

Speciální znaky „#“„|“ se píší s přidržením klávesy „Pravý-ALT“, který je změní: x=#, w=|, tedy stiskneme „Pravý-Alt + x,w“.

Pro odlišení verzí jsou zde tagy:

#1 = 1.verze, #2 = 2.verze

I tyto úseky ukončí tag #0, dál je společný text.

Písmen k odlišení textu je víc:

#|V = vulgární, #|D = drastický, #|S = sexuální, #|K = protikřesťanský, #|Z = protižidovský, #|M = protimuslimský, #|A = proti jiným menšinám, #|B = proti Velkému Bratru,

#|§ = protistátní (významem podobný „#|B“, ale čtenářům z našeho Ministerstva Lásky (vnitra) se nezobrazí ani když mají filtr „B“ potlačený. Důvod snad nemusím zbytečně rozvádět. Nádherně to vystihuje kniha autora Ladislava Mňačka: „Jak chutná moc“ – inu, dejte volovi úřad... ).

Tagy s malými písmeny mají opačný smysl, tedy uvádějí text, který se naopak objeví jen když se texty uvedené tagem s velkým písmenem potlačují. Umožní to náhradu potlačeného textu jiným, nezávadným.

Speciální tag „#||“ otáčí smysl předchozího tagu (píše se to rychleji než tag s malým písmenkem).

Příklad:

„#|V-Do prdel#||Ale n#0e!“ vykřikl.

Těm, co mají filtry vypnuté, se zobrazí:

„Do prdele!“ vykřikl.

Dětem (které mají filtry vždy zapnuté):

„Ale ne!“ vykřikl.

Pozor, tento systém neuznává „vnoření“. V „otagovaném“ textu se jiné tagy používat nedají (výjimky – viz dále).

 

Tento způsob se – mimo knihy – dá využívat i ve Fóru (což už někteří pochopili). Mimo jiné se tím dají vynechávat i příliš drastické (např. válečné) obrázky.

 

Pokud chceme mít dvě odlišné verze (#1=happy end – #2=katastrofu) a uvnitř nich ještě další tagy, musíme užít nějaký fígl.

 


 

Speciální fígle

Prvním fíglem je skok do určitého identifikátoru.

Dosáhnete toho přidáním identifikace za # skoku. Identifikací je skupina znaků »#Łf?« kde »f« je filtr určující podmínku odskočení, »?« je libovolný viditelný (!) znak (tedy ne mezera apod.) Odskočí se pak vždy na skupinu znaků »#Ł0?«.

Příklad: Chceme pro verzi »1« vynechat delší úsek, určený koncovým identifikátorem »#Ł0X«. Pak použijeme skok

#Ł1X

Od tohoto identifikátoru se přeskočí zbytek kapitoly až po skupinu znaků #Ł0X – přičemž se vynechá všechno, co je před touto skupinou znaků.

Pozor! Tato skupina se v dané kapitole musí nacházet, jinak se zobrazení ukončí s hláškou chyby! Nelze tedy touto cestou vynechat několik kapitol.

Chceme-li vynechávat delší úsek pro některý z filtrů, je to podobné. Například: chceme vynechat delší (pro děti nevhodnou) sexuální scénu a uvnitř ní máme ještě tagy pro vulgární apod., pak příkaz #ŁS4 – přeskočí až do #Ł04. Ostatních znaků si to zásadně nevšímá. Můžeme tak přeskočit daný úsek i podle více filtrů: #ŁK7#ŁZ7#ŁM7#ŁA7 skočí do #Ł07 pro všechna náboženství a menšiny. Stačí, aby byl filtr nastaven pro kterýkoliv ze znaků »KZMA« – ostatní to bude ignorovat. Důležité je, že ukončení #Ł07 je pro tyto filtry stejné.

Příklad:

Přeskočení-S7sexuálního textu se přeskočí až do konce07. (tečka zůstane!) Zkuste si tuto kapitolu pustit s parametry:

http://sw.gurroa.cz/navo/navo-03.php?huf=S

a ?huf=V (jenže musíte mít vypnuté filtry!).

Právě máte zapnuté filtry: S,V,D.

Test pro různé varianty:

Varianta 15jedna0526dva06. (tečka zůstane).

Varianta jedna. (tečka zůstane).

Další možností je »příkaz přeskoku«. Obyčejnými tagy »příkazy přeskoku« odfiltrujeme, ale »příkazy přeskoku« se pak již ovlivnit nedají. Chce to dobře si text rozmyslet. Příkazy pro přeskok vypadají následovně:

‹!-- GOTO návěští a případný komentář --›

Pokud chceme přeskočit delší sexuální scénu, vypadá to asi takto:

#|s ‹!-- GOTO za-1-scenu --›#0

Což znamená: Je-li blokován sex, tento řádek ponech (písmeno „s“ je malé!), jenže obsahuje jen neviditelný příkaz přeskoku na návěští. Návěští se vytvoří takto:

‹!-- LABEL za-1-scenu (event. Komentář) --›

Návěští smí obsahovat jen malá písmena, číslice a spojující znaky »-«. Nemá cenu vymýšlet je dlouhé, mohou se i opakovat (skáče se vždy pouze vpřed a to až do nalezení shodného návěští, které pak program „zapomene“, takže se tato návěští mohou pořád opakovat a kopírují se CTRL+C-CTRL+V). Všechny tagy ve vynechaném úseku se při přeskoku prostě ignorují.

#|s ‹!-- GOTO skok --›#0

Kus vynechaného textu, kde ještě můžeme používat tagy pro odfiltrování vulgarit...

‹!-- LABEL skok --›

Teď bude kousek textu společného jak pro »učesanou«, tak pro »rozcuchanou« verzi.

#|s ‹!-- GOTO skok --›#0

Nyní opět kus vynechaného textu... Má to ovšem nevýhodu v tom, že takhle můžeme vynechávat jen celé odstavce a ne úseky třeba jen z několika písmenek.

‹!-- LABEL skok --›

Další část společná...

Kromě příkazů GOTO a LABEL jsou ještě dva, umožňující přeskok celých kapitol. Účinkují až od začátku příští kapitoly (případně předchozí kapitoly u couvání).

‹!-- OVER 99 (komentář) --›

přeskočí 1 až 99 následujících kapitol – zřejmě patřících do jiné verze. Speciální případ:

‹!-- OVER 0 --›

vynechá všechno do konce (je tam už jen opačná verze).

Následující příkaz nemá pro čtečky význam, ale u online čtení smysl má:

‹!-- PRED 99 --›

Při couvání (přeskoku na předchozí kapitolu) v tomto místě přeskoč 1 až 99 kapitol (patří jiné verzi).

Příkazy OVER a PRED se umisťují zásadně hned za nadpis kapitoly (u webu ovlivňují totiž již její hlavičku tj. „šipky“ pro navigaci »vlevo-obsah-vpravo«). Čtečky jsou s tím kompatibilní v tom, že příkazem OVER přeskakují následující kapitoly, i když vynechávání textů se u nich liší. Konvertor pro čtečky například příkaz skoku PRED zásadně ignoruje a nezobrazuje.

Nejjednodušší u verzí je udělat dva odlišné konce a napsat pro ně vlastní kapitoly („Kejvalka“„Zuznelai“), ale účinkují i příkazy GOTO uvnitř („Orizemě“).

Za zmínku stojí i to, že slovník (pokud je připravený) se na konec vkládá až dodatečně (u webové verze z pomocného souboru), takže se nepřeskočí ani příkazem OVER 0.

Většina textu je naštěstí společná. Nejlépe se to dělá tak, že autor píše „rozcuchanou verzi“, choulostivé úseky potom pomocí tagů sám „zcenzuruje“, někdy jen náhradou „závadných“ slov „slušnějšími“, jindy i vynecháním celých odstavců, ale může to jít až do extrému, kdy kniha „Léčitelka“ končí pro děti (a pro ty, kdo nemají rádi „drastické scény“) již předposlední kapitolou a celá poslední kapitola se pak vynechá.

Mezi námi, i Bible má dvě takové verze...:-)

 


Zpět Obsah Dále
Errata:

11.08.2021 23:06