Bez cookies je omezený přístup! Bez COOKIEs je omezený přístup!

Skok na slovník Skok na diskusi Zvýraznění změn Zvýraznění uvozovek

Návod pro autory

(jak psát ve formátu SW)


Návod-pro-autory

 

Manuál

Václav Semerád

© 2018 Václav Semerád, Praha

Nakladatelství: Autobus


Skok na slovník Skok na diskusi Zvýraznění změn Zvýraznění uvozovek

Konvence

Obsah Dále

(napůl příručka)

Kvůli dalšímu zpracování textových souborů konverzními programy je třeba dodržovat jisté konvence.

Toto není kniha, ale návod, jak psát na tomto webu, aby sem mohl autor vkládat vlastní díla. Jsou tu poměrně podrobně sepsané zásady, které je radno dodržovat, aby vkládání nové knihy proběhlo automaticky a úspěšně. Návod je určen především zdejším »hostujícím autorům«, ale popisuji zde i »chuťovky«, jako psaní románů, kde si může čtenář sám určit jméno hlavního hrdiny a hrdinky. Uznejte, kde jinde máte podobnou možnost? Nebo psaní více verzí do jedné knihy! Mám to automatizované až tak, že po dokončení románu jej převedu do formátu pro čtečky ve více variantách: »učesané« pro školní mládež a »rozcuchané« pro dospělé. Už tohle je zajímavé!

Bohužel mám špatné zkušenosti s textovými editory, které obvykle text prošpikují neužitečným balastem. Vystřídal jsem více editorů (pro starý 8-bitový Sharp-MZ-821 jsem si dokonce musel editor sám napsat), ale nejhorší je IMHO Mrtvosoftí Word. Psát se na něm jistě dá, ale není kompatibilní ani sám se sebou, takže starší verze nepřečtou, co vypadne z novějších. Je to sprostý marketingový trik – podnik, který koupí nové počítače s novou verzí Wordu, je nucen nakoupit i nové balíky Office pro všechny starší počítače, jinak to po těch novějších prostě nepřečtou.

Používal jsem OpenOffice, dokud to bylo Open Source. Pak ale tuto značku zakoupila jakási firma, ohlásila, že OpenOffice již nebude Open Source (a nebude zdarma!), proto jsem přešel na LibreOffice. Umí téměř totéž, jen ještě lépe. LibreOffice je pořád zdarma, čte nejen všechno po OpenOffice, ale i po Mrtvosoftím Wordu a především, nedělá takové prasečinky, jako změna fontů uprostřed slova tam a zpátky. Proto je vhodnější i k převodu do formátu HTML, kde proti Wordu vytváří soubory až poloviční, ale především, snadno převoditelné.

Důležité je to zejména u programu „Calibre“, který převádí textové soubory do formátů pro čtečky (EPUB,MOBI,PDB). Pro ten je nejvhodnějším formátem právě ODT z LibreOffice.

Můj konverzní program to nejenže přeformátuje, ale navíc rozdělí soubor po kapitolách a každou opatří jednotnou hlavičkou i ukončením. Další konverzní program vytváří e-knihy pro čtečky ve formátu EPUB a troufám si říci, že lépe než „Calibre“. Umí totiž i chuťovky jako obrázky, střídající se dotykem. Kdo to umí?

 


 

Formáty

Známé heslo říká: »V jednoduchosti je síla.« Proto je dobré extravagancí šetřit. Snažte se nepoužívat barvu písma »černou«! Používejte zásadně »automatická«, má to rozumný důvod. Po přechodu na noční provoz čtečky mění barvu pozadí na černou, automatické písmo naopak zbělá, zatímco černé písmo zmizí. To snad nechcete! Barevná písma jsou jakž takž... Pokud má váš text vypadat podobně na webu i na tiskárně, používejte tyto formáty (barvu to dosadí samo).

Základním textem je:

Normal – (nebo MyText) font 11-14, zarovnat »do bloku«, první řádek odsazení 1cm (to je rozpoznávací znak, dodržujte přesně 1 cm!).

Stred – dtto, bez odsazení a zarovnaný na střed.

Motto – dtto, zarovnaný vpravo.

Vlevo – jako Normal, jenže bez odsazení 1. řádku,

 Kapitola  

Font 22pt, zarovnání na střed, font Times New Roman, vždy na nové stránce. Používá se pouze na začátku další kapitoly. (Na webu i u čteček má barvu Modrá #000090). Formát se vytvoří automaticky (viz dále).

Podkapitola – jako Kapitola, jenže bez přechodu na další stránku. Používá se na všechny ostatní nápisy.

Uvnitř textu se dá používat písmo normální, tučné, kurzívatučná kurzíva. Podtržené písmo ponechte pro slovníková slova (viz dále). Prosím, nepoužívat kudrlinky jako švabach, azbuku, japonské, arabské a čínské! Výstup bude ve utf-8 a co se do toho nevejde, má smůlu. (V nouzi je lépe vložit to jako obrázek.)

--->Pro básně je určen formát „Basen“, od obyčejného textu se liší tím, že má odsazení 1. řádku o 1,3 cm (to se dodrží i ve výsledném textu, na webu i u čteček to má navíc hnědou barvu).

Ke zvýraznění můžete použít ještě formáty

------->Miniblue, odsazení 1. řádku přesně 2 cm, navíc tučným modrým písmem. Je to takový oddělovací podnadpis.

Mininadpis

Mininadpis má odsazení nad odstavcem 0,1 cm, umístí se doprostřed s barvou Modrá (#000070 – #000090).

Ještě je tu možnost celého odstavce „Gray“. Má podbarvení šedou barvou hodnoty Šedá 20%“ (#cccccc). 

Gray je rozhodně čitelnější než celý odstavec kurzívou! 

 


 

Ručně vyhlížející písmo

V textech se občas vyskytují ručně psané dopisy.

První možností je takový dopis prostě ručně napsat, strčit pod scanner, vytvořit z něho obrázek a ten vložit.

Jde to, ale té práce!

Proto jsem vymyslel další formáty, které ručně psané písmo vytvoří prostou změnou fontu. Můžete je používat, nevypadají špatně. Jsou odvozené ze standardních formátů Normal, Stred, Vlevo, Motto, Mininadpis a Notice, jenže se vypisují fontem, který napodobuje ruční písmo. Nejlépe uděláte, když takový dopis vytvoříte jako tabulku.

Jako chuťovku máte dva formáty rukopisného písma.

¹První: Jako první znak textu v tabulce se vloží speciální znak ¹ (U+0B9) (a zneviditelní se např. barvou pozadí). Uvnitř vznikne neumělé dětské ruční písmo typu „Školáček“.

(Uznávám, potřeboval jsem to do dětských knížek).

²Druhý typ: Jako první znak textu v tabulce se vloží speciální znak ² (U+0B2). Uvnitř vznikne rukopisné písmo jakoby dospělého (Akadora).

Oboje je použitelné.


Pro slovníky jsem vytvořil formát „Slovnik“ (ale dá se použít i v textu). Je trochu složitější: odsazení před textem 1 cm, odsazení 1. řádku -1 cm. Znamená to, že první řádek je úplně od kraje a teprve následující text je odsazený (obráceně než normální text). Navíc je zarovnaný vlevo, ne do bloku.

Škoda, že LibreOffice (ani Word) nepoužívají „třídy“, jako weby a čtečky! Bylo by to jednodušší. Raději dělají eskamotérská kouzla s formáty odstavců a písma, což umožňuje kombinovat skoro cokoliv, jenže – kdo to má dešifrovat! Navíc LibreOffice (a ještě více Word) prosluly neodůvodněnými »změnami« písma kdekoliv, i uprostřed slov (obvyklé jsou změny písma z černého na černé, což se sice viditelně neprojeví, jen to patřičně zesložití výstup). Pak se není čemu divit, když má román v HTML 5MB, ale ve čtečce se totéž vejde do 0,5MB a ani na webu nepřesahuje včetně spousty doprovodného kódu, umožňujícího změny textu za chodu, celkový rozsah 1MB.

Menší potíž je ovšem s tabulkami. Ty to snese jen prosté, mohou mít vybarvená pole, ale žádná další cingrlátka. I tak je to problém, jak je převést, aby to aspoň nějak vypadalo. Používám ke zkoušení několik různých programů a musím potvrdit, tatáž tabulka vypadá v každém programu jinak. (Ale podobné rozdíly jsou mezi Firefoxem, Chromem a Operou, jednotnost se tvůrcům zkrátka nepovedla).

 


Obsah Dále
Errata:

11.08.2021 23:06